Po bitvě
Napoleon bitvu u Slavkova-Austerlitz označoval za své nejzářivější vítězství – symbolicky vybojované na své 1. výročí korunovace císařem. Ano, Napoleonův manévr zvaný „lví skok“ se dodnes učí na vojenských školách. Proti tomu stojí fakt, že život v bitvě ztratily tisíce mladých mužů. Kolik jich bylo doopravdy, na tom se historické prameny nedokážou shodnout. Podle rakouského vojenského archivu činily ztráty asi 6 000 mužů, Kutuzov hlásil caru Alexandrovi ztráty necelých 20 000 mužů (bez carské gardy) a 168 děl, zatímco Francouzi přišli o přibližně 10 000 vojáků.
Zatímco před bitvou na slavkovském zámku přenocovali ruský car a rakouský císař, po bitvě si jeho pohodlí užíval Napoleon. Ke svým vojákům zde ze zámeckého balkonu pronesl řeč, jež se stala legendou. 6. prosince 1805 bylo na slavkovském zámku podepsáno příměří, které 26. prosince 1805 zpečetila v Bratislavě mírová smlouva, tzv. prešpurský mír.
Antoine-Jean Gros: Rozhovor s Napoleonem I. a Františkem II. po bitvě u Slavkova – Entrevue de Napoléon Ier et de François II après la bataille d’Austerlitz
Zdroj: Wikimedia Commons